آشنایی با اسفناج و خواص خورشت آلو اسفناج !

 آشنایی با اسفناج و خواص خورشت آلو اسفناج !

یکی از اعضای مهم هرم غذایی که باید در هر وعده غذای روزانه ما وجود داشته باشند سبزیجات هستند. بخش زیادی از نیاز های اساسی بدن ما مانند فیبر و انواع ویتامین ها می توانند توسط انواع سبزیجات برطرف شوند. کاهو، کلم، سبزی خوردن و اسفناج از مهمترین سبزیجاتی هستند که می توانند نیاز های ضروری و مفید بدن ما را برطرف کنند. بعضی از این سبزیجات نامبرده شده را می توان در کنار وعده غذایی در قالب سالاد یا حتی به عنوان خورش مصرف کرد. مصرف روزانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ گرم سبزیجات برای همه افراد ضروری است. در ادامه این مقاله قصد داریم به معرفی اسفناج و خواص آن بپردازیم.

معرفی اسفناج:

اسفناج گیاهی یک ساله است که ساقه و برگ لطیفی دارد و از آن در انواع آش، سالاد و خورشت استفاده می شود. اسفناج از کارتنوئید هایی به نام لوتئین و گزانتین سرشار است که می توانند مولکول های بی ثبات (رادیکال های آزاد) را از بین ببرند. بر خلاف آنچه عامه مردم تصور می کنند این سبزی دارای آهن چندان زیادی نیست و میزان آهن در هر صد گرم اسفناج خام ۲.۷۱ میلی گرم است.

خواص کلی اسفناج:

سلامت چشم: زاگزانتین، یک عنصر حیاتی برای بدن است که از ابتلا به بیماری دژنراسیون ماکولا پیشگیری می کند. زاگزانتین مانند یک فیلتر نور برای چشم عمل می کند. لوتئینی که در اسفناج وجود دارد عملکرد چشم را بهبود می بخشد و از تحلیل رفتن شبکیه جلوگیری می کند. این موضوع تاثیر زیادی بر کیفیت بینایی خواهد داشت.

سلامت قلب: اسفناج مقدار زیادی اسید چرب امگا۳ دارد که می تواند قند و فشار خونتان را کنترل کند و از بروز بیماری های قلبی پیشگیری کند. امگا۳ یکی از اسید های چرب مفید برای بدن به حساب می آید که می توان آن را در آجیل و زرده تخم مرغ نیز یافت.

خواص آب اسفناج: آب اسفناج در درمان درد مفاصل، زخم معده، کولیت و درد ناشی از پوکی استخوان، موثر است و از آب مروارید، خونریزی لثه، سرماخوردگی و آنفولانزا پیشگیری می کند.

خورشت آلو اسفناج:

یکی از خورشت های خوشمزه ایرانی خورشت آلو اسفناج است که پای ثابت مهمانی ها و مجالس رسمی در ایران به حساب می آید. خورشت آلو اسفناج علاوه بر مزه بی نظیرش خواص زیادی هم دارد که پیشتر به برخی از خواص اسفناج که در این خورشت نقش اصلی را دارد گفتیم. در این خورشت خوشمزه علاوه بر اسفناج از آلوی خورشتی، پیاز، نمک و فلفل به همراه زردچوبه نیز استفاده می شود.

امیدوارم مطالب گفته شده برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید